Czworonogi zwiedzają Polskę,
cz. 1
Nie każdy zabytek znajdzie się na ich osobistej liście tu byłem. Na niektóre zamki muszą machnąć łapą, inne podziwiać tylko z daleka. Ale bez obawy, jest sporo magicznych miejsc, w których odkryją uroki zwiedzania. Skanseny, twierdze, wieże widokowe, ogrody pałacowe to propozycje działające na psią wyobraźnię jak apetyczna kość. Żeby nie obejść się smakiem, przedstawiamy gorące adresy tego lata. Z psim znakiem jakości.
Ściągawka
Sporo zależy od kierunku, który sobie obierzecie – Ty i Twój czworonożny kompan. Część zakątków naszego kraju obfituje w niezwykłe pomniki przyrody, w innych regionach można się natknąć na perełki architektury i poczuć obecność genius loci. A dobre duchy miejsc czekają na Waszą wizytę! Nie musicie rezygnować z ambitnych planów obcowania z historią czy kulturą. Dzięki rzetelnej ściągawce szybko przetrzecie własną globtroterską ścieżkę. Dopisujcie do niej swoje ulubione miejscówki. Będzie im raźniej 🙂
Województwo dolnośląskie:
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku – mnóstwo frajdy w strefie chłodu (temperatura w sztolniach to około 7ºC). Zwiedzanie podziemnego świata z przewodnikiem, który serwuje sporo ciekawych opowieści i legend na temat kopalni to świetna opcja na kilkugodzinny wypad z psem.
- Rynek i Ostrów Tumski we Wrocławiu – obowiązkowe punkty programu podczas wizyty w uroczej stolicy Dolnego Śląska. Po spacerze zabytkowymi uliczkami najstarszej części miasta koniecznie zabierz swojego pupila na szlak krasnali. Są wszędobylskie i bardzo fotogeniczne, idealne jako tło do pamiątkowego zdjęcia.
- Zamek Grodziec – późnogotycka budowla usytuowana na stromym powulkanicznym wzgórzu, z panoramą na malowniczą okolicę. Czworonogi są tutaj mile widziane. Zaopatrzone w smycz mogą zwiedzać do woli.
- Szklana Kuźnia w Wolimierzu – galeria i pracownia, gdzie można się nauczyć malowania na szkle oraz tworzenia własnych eksponatów metodą fusingu. Dla psów o pokojowym usposobieniu drzwi zawsze stoją otworem.
- Twierdza Srebrna Góra – wzniesiona w XVIII wieku jako nowoczesna fortyfikacja zabezpieczająca Śląsk przed zdobyciem. Obecnie atrakcja turystyczna oferująca zwiedzanie dziedzińca, podziemnych kazamat i korony Fortu Donjon z punktami widokowymi. Kompania wiernego czworonoga jest jak najbardziej wskazana.
- Ogród Japoński Siruwia w Przesiece – oaza relaksu i harmonii, z wodospadami (męskim i żeńskim), strumykami, grotami oraz bogatą roślinnością. Spacer z psem na smyczy to gwarantowany wypoczynek dla ciała i ducha.

Województwo opolskie:
- Muzeum Wsi Opolskiej – skansen z zagrodami pochodzącymi z XVIII-XX wieku. Dostępny dla psów na smyczy. Nie można ich jednak wprowadzać do wnętrz budynków.
- JuraPark Krasiejów – gratka dla wielbicieli prehistorii. Po ścieżce z dinozaurami pospaceruje każdy czworonóg, na smyczy i w kagańcu. Do Oceanarium, Tunelu Czasu, Pawilonu Paleontologicznego wstęp tylko dla zwierzaków w specjalnych torbach.
- Zamek Moszna – z 99 wieżami, rozległym parkiem i fontanną, które można podziwiać w towarzystwie pupila. W takim składzie nie ma niestety opcji zwiedzania wnętrz zamku.
- Góra Świętej Anny – z kraterem dawnego wulkanu, Grotą Lurdzką wzniesioną w 1914 roku, kapliczkami, ołtarzem papieskim i trasami spacerowymi. Do samego Sanktuarium psy nie mają wstępu.
- Szlak Złotych Górników w Górach Opawskich – z pozostałościami hałd, wyrobisk i szybów górniczych. To trzygodzinna wędrówka w malowniczym otoczeniu przyrody. Start przy fontannie Amorka w Głuchołazach. Koniecznie z pupilem.

Województwo śląskie:
- Zamek Ogrodzieniec – wzniesiony w XIV-XV wieku w systemie Orlich Gniazd. Służył jako sceneria wielu produkcji filmowych, między innymi słynnego serialu Janosik. Wejście z psem na smyczy (poza wystawą) dozwolone.
- Wieża Piastowska w Cieszynie – wieża obronna na Górze Zamkowej, z imponującą panoramą Beskidu Śląskiego. Miejsce przyjazne wytrwałym czworonogom (żeby dotrzeć na szczyt, trzeba pokonać 120 schodów).
- Cieszyńska Wenecja – trakt spacerowy prowadzący przez stare miasto, z którego można podziwiać budynki z XVIII i XIX wieku należące niegdyś do lokalnych rzemieślników. Żaden pupil się nie oprze małej przechadzce.
- Ruiny Zamku w Mirowie – warownia zbudowana około XIV wieku, którą warto zobaczyć w drodze do zamku Bobolice. W związku z planami rekonstrukcji obiektu wejście do wnętrza nie jest obecnie możliwe.
- Zamek w Olsztynie – kolejny ważny punkt na Szlaku Orlich Gniazd. Dostępny dla czworonogów, które w trakcie zwiedzania mogą poczuć wiatr w sierści.
- Galeria ZPAP Częstochowa – miejsce, w którym sztuka nie dzieli, ale łączy. Stąd odwiedziny w towarzystwie pupila mile widziane.
Kolejna porcja turystycznych rarytasów już wkrótce 🙂